Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Z wizytą u „Miziołków” czyli dziesiąte spotkanie dziecięcego DKK w Nosówce

„Dynastia Miziołków”- Joanny Olech  to opowieść w formie pamiętnika, którą pisze pewien dwunastoletni dowcipny chłopiec zwany ”Miziołkiem”.

Przezwisko przylgnęło do niego we wczesnym dzieciństwie, gdy pomylił słowa wyliczanki i zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. Tematem zapisków są codzienne wydarzenia, emocje, przemyślenia z tego co dzieje się w domu i w szkole w okresie od 1  kwietnia do 31 marca następnego roku. Opisuje „wybryki” Mamiszona” czyli swojej zwariowanej mamy, która ciągle wymyśla coś nowego np. gra na mandolinie, chodzi na siłownię następnie na kursy medytacji, jest niezwykle roztrzepana; z ważnych dokumentów „Papiszona” czyli taty – robi sobie papiloty. Mimo wielu incydentów i awantur, rodzice  Miziołka bardzo się kochają, a chłopiec dobrze o tym wie, bo traktuje ich konflikty z przymrużeniem oka. Pozostali członkowie rodziny Kaszydło czyli Kasia pięcioletnia siostra Miziołka, jeszcze wierzy w Świętego Mikołaja, lubi przebierać się za królewnę, jest trochę obrażalska i bardzo wścibska.”Mały Potwór” czyli dwuletnia siostrzyczka Ania –„jeszcze robi w pieluchy, pije z butelki i odmawia mówienia w ludzkim narzeczu, a wszystko po to aby  utrzymać posadę Ukochanego Dzidziusia Mamusi”.

W pamiętniku znaleźli się również koledzy z klasy, z którymi Miziołek czasami się kłóci jednak dogaduje się.. Uczy się dobrze chociaż miewa kłopoty np. z biologią. Wszyscy bez wyjątku” kochają” się w koleżance z klasy Beacie , która jest bardzo wysportowana, ale Miziołka denerwuje że wszyscy okazują jej względy bo on chciałby być jedynym adoratorem. W pamiętniku znalazły się także listy z wakacji nad morzem, oraz ze wsi Powsin- gdzie mieszkają dziadkowie.
Uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki w Nosówce, którzy spotkali się 13 czerwca
w bibliotece,  bardzo podobały się przygody „Miziołka” i stwierdzili że w przyszłości chcieliby go poznać osobiście.

 

Na następne spotkanie odbędzie się  już po wakacjach we wrześniu. Tematem będzie  książka H. Olczak-Moraczewskiej- pt. „Kim jesteś Sebastianie? 

 

 

Moderator DKK w Nosówce: Halina Kuleta

 

 

 

 

Telefon

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.