Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy
o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego”– Jan Paweł II
Początki bibliotekarstwa powszechnego na terenie Boguchwały i okolic sięgają końca XIX wieku. W rzeszowskich archiwach zachowały się dokumenty i zapiski kronikarskie o działalności czytelni Kół Oświaty Ludowej oraz Towarzystwa Szkół Ludowych. Pierwsza samodzielna biblioteka pojawiła się w okresie spontanicznego rozwoju bibliotek, który nastąpił w Polsce po uchwaleniu 17 kwietnia 1946 r. dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami publicznymi. Była to Gminna Biblioteka Publiczna w Racławówce, która powstała w 1948 roku.
W większości sołectw należących do gminy zaczęły działać punkty biblioteczne.
W Boguchwale punkt biblioteczny został zorganizowany zimą 1948 roku i miał swoją siedzibę w Robotniczo-Chłopskim Domu Ludowym (obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy), gdzie wówczas koncentrowało się życie kulturalne wsi. Dysponował 30 woluminami, które przekazała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Historia biblioteki w Boguchwale, zorganizowanej w formie instytucji
z samodzielnym lokalem i księgozbiorem, rozpoczęła się 16 stycznia 1956 roku.
W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie Gromadzkiej Biblioteki Publicznej powołanej do życia uchwałą Gromadzkiej Rady Narodowej w Boguchwale. Kierownikiem biblioteki została Maria Wilk z domu Witek. W pierwszym dniu działalności zarejestrowano aż 59 czytelników i wypożyczono im 61 książek. Pierwszą czytelniczką była pani Franciszka Stopyra. Nowo powstała biblioteka mieściła się na parterze robotniczo-chłopskiego domu kultury w malutkim pomieszczeniu, w którym zmieściły się dwa regały z księgozbiorem liczącym 183 woluminy oraz stoliki z kilkoma krzesłami. Pod koniec 1956 roku księgozbiór liczył już 619 woluminów. Z biblioteki korzystało 415 czytelników, którzy w ciągu roku wypożyczyli 1325 książek. Przez pierwsze 18 lat boguchwalską placówką kierowała z dużym zaangażowaniem jej założycielka i jedyny pracownik, specjalista od gromadzenia, opracowania, udostępniania i działalności kulturalno-oświatowej przejawiającej się systematyczną i bardzo różnorodną pracą z czytelnikiem.
W 1975 roku kierownikiem placówki została Janina Sobczak – były instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu w rozwój bibliotek na terenie gminy Boguchwała wkrótce we wszystkich sołectwach pojawiły się filie biblioteki: w Nosówce (1977 r.), w Woli Zgłobieńskiej (1978 r.), w Lutoryżu (1979 r.) obok działających od 1948 r. w Racławówce, w Niechobrzu od 1956 r., w Zarzeczu od 1958 r., w Zgłobniu od 1960 r., w Zwięczycy od 1967 r. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pożarem wznowiła działalność (1988 r.) biblioteka w Racławówce. Najpóźniej pojawiły się biblioteki filialne w Mogielnicy (1995 r.) i w Kielanówce (1996 r.).