Aktualności

Rezydencja literacka | O bibliotece
18859
page,page-id-18859,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

O bibliotece

Historia

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy
o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego”–
Jan Paweł II

Początki bibliotekarstwa powszechnego na terenie Boguchwały i okolic sięgają końca XIX wieku. W rzeszowskich archiwach zachowały się dokumenty i zapiski kronikarskie o działalności czytelni Kół Oświaty Ludowej oraz Towarzystwa Szkół Ludowych. Pierwsza samodzielna biblioteka pojawiła się w okresie spontanicznego rozwoju bibliotek, który nastąpił w Polsce po uchwaleniu 17 kwietnia 1946 r. dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami publicznymi. Była to Gminna Biblioteka Publiczna w Racławówce, która powstała w 1948 roku.

W większości sołectw należących do gminy zaczęły działać punkty biblioteczne.
W Boguchwale punkt biblioteczny został zorganizowany zimą 1948 roku i miał swoją siedzibę w Robotniczo-Chłopskim Domu Ludowym (obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy), gdzie wówczas koncentrowało się życie kulturalne wsi. Dysponował 30 woluminami, które przekazała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Historia biblioteki w Boguchwale, zorganizowanej w formie instytucji
z samodzielnym lokalem i księgozbiorem, rozpoczęła się 16 stycznia 1956 roku.
W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie Gromadzkiej Biblioteki Publicznej powołanej do życia uchwałą Gromadzkiej Rady Narodowej w Boguchwale. Kierownikiem biblioteki została Maria Wilk z domu Witek. W pierwszym dniu działalności zarejestrowano aż 59 czytelników i wypożyczono im 61 książek. Pierwszą czytelniczką była pani Franciszka Stopyra. Nowo powstała biblioteka mieściła się na parterze robotniczo-chłopskiego domu kultury w malutkim po­mieszczeniu, w którym zmieściły się dwa regały z księgozbiorem liczącym 183 woluminy oraz stoliki z kilkoma krzesłami. Pod koniec 1956 roku księgozbiór liczył już 619 woluminów. Z biblioteki korzystało 415 czytelników, którzy w ciągu roku wypożyczyli 1325 książek. Przez pierwsze 18 lat boguchwalską placówką kierowała z dużym zaangażowaniem jej założycielka i jedyny pracownik, specjalista od gromadzenia, opracowania, udostępniania i działalności kulturalno-oświatowej przejawiającej się systematyczną i bardzo różnorodną pracą z czytelnikiem.

W 1975 roku kierownikiem placówki została Janina Sobczak – były instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu w rozwój bibliotek na terenie gminy Boguchwała wkrótce we wszystkich sołectwach pojawiły się filie biblioteki: w Nosówce (1977 r.), w Woli Zgłobieńskiej (1978 r.), w Lutoryżu (1979 r.) obok działających od 1948 r. w Racławówce, w Niechobrzu od 1956 r., w Zarzeczu od 1958 r., w Zgłobniu od 1960 r., w Zwięczycy od 1967 r. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pożarem wznowiła działalność (1988 r.) biblioteka w Racławówce. Najpóźniej pojawiły się biblioteki filialne w Mogielnicy (1995 r.) i w Kielanówce (1996 r.).

 

W latach 1956 – 1992 biblioteka boguchwalska trzykrotnie zmieniała swoją lokalizację. Kilka lat była w prywatnym budynku należącym do Marii Wilk. W 1973 roku, z uwagi na zmiany administracyjne w kraju, Gromadzka Biblioteka została przemianowana na Gminną Bibliotekę Publiczną. W 1977 roku utworzono Oddział dla Dzieci i Młodzieży, a w następnym roku biblioteka została przeniesiona do odnowionego budynku Urzędu Gminy. Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 1984 r. Na potrzeby biblioteki zaadaptowano pawilon typu „skopie”, będący własnością Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Ważną datą w historii biblioteki był dzień 1 marca 1991 roku. Nowe władze samorządowe zdecydowały o powołaniu Wiejskiego Ośrodka Kultury z Biblioteką. Biblioteka oprócz swojej dotychczasowej działalności na rzecz upowszechniania książek i czytelnictwa w środowisku, realizowała również różne formy animacji amatorskiego ruchu artystycznego. Korzystna zmiana warunków lokalowych nastąpiła w listopadzie 1992 roku, kiedy Wiejski Ośrodek Kultury z Biblioteką rozpoczął działalność w odrestaurowanych dawnych pomieszczeniach dworskich.

Dzień 1 stycznia 1996 roku przyniósł kolejne ważne wydarzenia. Mocą uchwały Rady Gminy z dnia 30 października 1995 r. boguchwalska książnica wróciła do dawnej nazwy – Gminna Biblioteka Publiczna i mogła wreszcie w pełni realizować swoje statutowe zadania. Od 2004 roku dyrektorem GBP w Boguchwale jest mgr Ewa Śliwa. Od 2000 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury. Prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pracuje jako biblioteka środowiskowa w dwóch agendach: Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Ponadto pełni funkcje ośrodka instrukcyjno – metodycznego, a także administracyjnego wobec 9 filii wchodzących w skład jej struktury organizacyjnej. Gmina Boguchwała posiada prężnie działające filie biblioteczne w każdym sołectwie.

W 2008 roku w wyniku przeprowadzonych zmian administracyjnych sołectwo Zwięczyca znalazło się w granicach miasta Rzeszowa toteż biblioteka publiczna w Zwięczycy stała się filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Od kilku lat trwały prace nad automatyzacją procesów bibliotecznych w całej sieci bibliotek Gminy Boguchwała. W 2004 roku w ramach programu IKONK@ sfinansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji biblioteka otrzymała sześć komputerów. Czytelnie bibliotek w Boguchwale i w Niechobrzu zostały wyposażone w stanowiska komputerowe zapewniające bezpłatny dostęp do Internetu wszystkim użytkownikom poszukującym informacji i materiałów potrzebnych w zdobywaniu wiedzy.

W latach 2004-2009 wszystkie biblioteki filialne zostały wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu, a w chwili obecnej wszystkie biblioteki filialne wraz z placówką główną, która od października 2014 r, prowadzi swoją działalność w Rezydencji Literackiej usytuowanej w dawnej zajezdni księcia Lubomirskego, są w pełni zautomatyzowane i widnieją już w katalogowej bazie komputerowej w oparciu o system Informatycznej Obsługi Biblioteki Sokrates-SOWA-Marc 21; od 2011 roku prowadzą wypożyczanie elektroniczne. Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale i jej filie dysponują aktualnymi księgozbiorami, które z roku na rok wzbogacane są o nowości książkowe oraz multimedia. Na dzień 31 grudnia 2013 r. księgozbiór wszystkich bibliotek Gminy Boguchwała liczy 79 678woluminów.

Regulaminy

  • Regulamin Wypożyczalni wraz z czytelnią w GBP w Boguchwale i filiach
  • Regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych w GBP w Boguchwale i filiach
125

CUPS OF COFFEE

253

PIZZAS ORDERED

72

SATISFIED CLIENTS

25

AWARDS WON

team_image
CEO

Harry Potter

Lorem ipsum dolor sit amet, conse tetuer adi piscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

team_image
Creative Director

Hermione Granger

Lorem ipsum dolor sit amet, conse tetuer adi piscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

team_image
Graphic Designer

Ron Wesley

Lorem ipsum dolor sit amet, conse tetuer adi piscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

team_image
Social Media Manager

Ginny Wesley

Lorem ipsum dolor sit amet, conse tetuer adi piscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

A Bit About Us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia.

Web & Print Design, Branding0

Social Media, Digital Marketing0

Photo & Video Production0